چند سوال

جمعه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1390 ساعت 05:39 ب.ظ

با توجه به تحولاتی که در زمینه ساز سازی و ابداعاتی که در این شاخه ی هنری صورت گرفته است ، و همچنین روبرو شدن با اندیشه های نو گرایانه از جانب فعالان و اهالی موسیقی دستگاهی ایرانی ، در ساختار اجرایی موسیقی و تاثیری که بر روند شکل گیری و بقای این هنر شریف ، در حال و آینده خواهد داشت ؛ چند موضوع به شکل سوال مطرح را می شود تا بر حسب رسالت ترویج اندیشه در هنر شریف موسیقی و هم لزوم شنیدن و کنکاش و تحلیل عقاید آگاهانه که بر خود فرض میدانیم ، مجالی برای ابراز نظرات و دیدگاه مشتاقان و عزیزانی که به این دفترچه سر می زنند و دغدغه ی موسیقی فاخر و ریشه دار ددستگاهی و مقامی ایرانی را دارند، فراهم آید.

ضمن اینکه باید در نظر داشت ، مواردی که به عنوان سوال مطرح می شود ، در رابطه با اقداماتی است که متجلی و ارائه شده از جانب بزرگان موسیقی ایرانی می باشد و پشتوانه یک عمر تلاش هنری این بزرگان هنری را با خود دارند و که براحتی نمی توان از کنار آن گذشت. چرا که باور دارم ؛ در غور و غوص در مباحث و شنیدن نظرات آگاهانه ، همواره خیری جاری و ساری است که به هر چه بارورتر شدن و رشد علمی و عملی می انجامد. 

صمیمانه پذیرای ابراز دیدگاه و نظرات شما هستیم و امیدواریم در صورتی که سوال و چالشی دیگر نیز مد نظر داشتید، مطرح فرمایید تا به لیست سوالات اضافه شود؛


1 - ابداع ساز بم تار ( تار باس ) توسط استاد علی نقی وزیری و جایگاه این ساز در اکثر ارکستر های ایرانی و میزان لزوم و استقبال از این ساز را بعد از گذشت زمان نه چندان زیادی از تولد آن چگونه ارزیابی می کنید ؟


- ابداع و تغییراتی که خصوصا در سرپنجه و ساختار سازهایی نظیر سه تار و تار( سرپنجه قنبری و پیچی ) و ابداع قیچک باس توسط استاد ابراهیم قنبری مهر صورت گرفته است و تاثیر این ابداعات و تحولات بر سازندگان سازهای جدید و استقبال نوازندگان و همچنین جایگاه و میزان لزوم استفاده از این ابداعات را چگونه ارزیابی می کنید ؟


3 - ابداع سازهای سلانه و شورانگیز توسط استاد حسین علیزاده  و جایگاه و میزان لزوم استفاده و استقبال از این سازها را چگونه ارزیابی می کنید ؟


4 - ابداع سازهای  صراحی، بم‌صراحی، بم‌ساز، کرشمه و ساغر توسط استاد محمد رضا شجریان و میزان لزوم استقبال و استفاده و از این سازها را در ارکستر و نوازندگی موسیقی ایرانی چگونه ارزیابی می کنید ؟


5 - ابداع ساز شاه کمان توسط استاد کیهان کلهر و میزان لزوم استقبال و استفاده از این ساز را در موسیقی ایرانی چگونه ازیابی می کنید ؟


6 - ابداع ساز دلربا توسط استاد مسعود شعاری و میزان لزوم استقبال و استفاده از این ساز را در موسیقی ایرانی چگونه ارزیابی می کنید ؟


7 - حرکت های جدید و نوگرایانه استاد کیوان ساکت دراستفاده از توانایی های ساز تار را چگونه ارزیابی می کنید ؟


8 - نحوه بیان در شیوه نوازندگی استاد مسعود شعاری در سه تار نوازی و حرکت های نوگرایانه و همچنین سیر تحول در کارهای هنری ایشان از کاروان صبا  تا  سیر و در سایه باد و استفاده از سازهایی با وسعت صدایی متفاوت و ابداعی دلربا را در جدیدترین اثر منتشر شده ایشان "غروب" چگونه ارزیابی می کنید ؟   
  

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo